Po rozpadzie Jugosławii w 1990 roku, głównym źródłem dochodów państwa była turystyka. Rozwijała się zwłaszcza na wybrzeżu dalmatyńskim i w Istrii, gdzie można było korzystać z licznych uzdrowisk i kąpielisk morskich.
Centralna część kraju w wyniku konfliktów zbrojnych została bardzo wyniszczona, co uniemożliwiło rozwój ruchu turystycznego. Wojna domowa doprowadziło do zniszczenia wielu atrakcji turystycznych i zabytkowych budowli w chorwackich kurortach, takich jak Pula, Split czy Dubrownik. Odbudowywanie miast rozpoczęło się w 1997 roku, a turystyka ponownie staje się ważnym elementem chorwackiej gospodarki.
Główny nacisk w promocji turystyki jest kładzie się na aktywny wypoczynek. Znaczne ułatwienie w propagowanie Chorwacji daje jej płożenie geograficzne oraz bardzo zróżnicowana linia brzegowa. Takie warunki umożliwiają uprawnianie żeglarstwa oraz innych sportów wodnych. To właśnie Chorwacja jest obecnie liderem w tej dziedzinie wśród krajów śródziemnomorskich. Usługi żeglarskie są na tyle popularne, iż stanowią nawet do 40% dochodów kraju z turystyki. Intensywnie rozwijają się także przystanie jachtowe, nazywane marinami. Do największy marin w Chorwacji zliczany jest m.in Split, Zadar, Dubrovnik, Sukosan.