Estonia to kraj demokratyczny, gdzie panuje wielopartyjny parlamentarno-gabinetowy system rządów. Panuje trójpodział i równowaga władz, władzą ustawodawczą zajmuje się jednoizbowy parlamentu. Władza wykonawcza sprawowana jest przez prezydenta i rząd, wymiar sprawiedliwości to zadanie niezawisłych sądów.
Estoński parlament, czyli Zgromadzenie Państwowe (Riigikogu) składa się ze 101 deputowanych, którzy są wybierani wolnych wyborach. Kadencja trwa 4 lata. Głównym zadaniem parlamentu jest uchwalanie ustaw oraz kontrolowanie działalność rządu. Parlament decyduje także o wyborze prezydenta oraz zatwierdza budżet państwa.
Prezydent, którego powołuje Parlament, swą działalność pełni przez 5 lat. Wymogiem jest wiek - minimum 40 lat. Prezydent ma głos podczas obsadzenia urzędu premiera i innych stanowisk rządowych.
Sąd Państwowy to odpowiednik polskiego Sądu Najwyższego, jednakże jego zadania przypominają funkcje trybunałów konstytucyjnych. W skład Sądu Państwowego wchodzą sędziowie powołani przez prezydenta. Stanowisko to obsadzane jest dożywotnio. Odpowiedzialność karną sędzia może ponieść tylko na wniosek Kanclerza Sprawiedliwości i za jednoczesną zgodą parlamentu.